Model wyceny aktuarialnej rezerw na świadczenia pracownicze oparty o metodę prognozowanych uprawnień jednostkowych musi zostać zasilony szeregiem danych. Część z nich dostarcza Spółka.
Podstawowe dane to:
DATA URODZENIA – na jej podstawie aktuariusz określa datę emerytury.
PŁEĆ – informacja niezbędna do określenia daty emerytury zróżnicowanej ze względu na płeć (tablice śmiertelności publikowane przez GUS są prezentowane odrębnie dla kobiet i mężczyzn).
STAŻ PRACY W SPÓŁCE – moment zatrudnienia pracownika w spółce służy aktuariuszowi do określenia horyzontu budowania rezerwy na dane świadczenie.
PODSTAWA KALKULACJI ŚWIADCZENIA – wymagana do obliczenia wysokości świadczenia.
STATYSTYKA RUCHÓW KADROWYCH – służy do określenia rotacji pracowników czyli jednego z ryzyk aktuarialnych uwzględnianych w modelu wyceny tj. prawdopodobieństwa rozwiązania stosunku pracy.
ZASADY NALICZANIA I WYPŁAT ŚWIADCZEŃ – są kluczowe dla budowy modelu wyceny aktuarialnej, który nakazuje uwzględnienie regulacji właściwych dla konkretnego podmiotu.
PROGNOZA W ZAKRESIE WZROSTÓW WYNAGRODZEŃ – ma bardzo duże przełożenie na wyniki wyceny, której przedmiotem jest określenie aktualnej rezerwy na przyszłe świadczenie powiązane bezpośrednio z przyszłym, zmiennym w czasie wynagrodzeniem.
W zależności od specyfiki branży, w której działa spółka bądź zapisów w indywidualnych regulacjach spółki, do wyceny rezerw mogą być niezbędne również następujące informacje:
WYMIAR ETATU – konieczny jeśli w zapisach regulacji podstawa wypłaty świadczenia jest uzależniona od wymiaru etatu.
PRACOWNIK SEZONOWY/OKRESOWY – pracownikom zatrudnionym sezonowo bądź na czas określony np. umowa próbna, rezerwy nie są tworzone.
STAŻ PRACY POZA SPÓŁKĄ – istotny jeśli spółka wypłaca pracownikom świadczenia uwzględniając cały okres pracy, nie tylko w spółce.
ZATRUDNIONY EMERYT – zatrudnieni emeryci otrzymali już odprawę emerytalną i dla nich rezerwa na to świadczenie nie będzie już tworzona.
DATA WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURY – niezbędna przy ustalaniu daty emerytury, jeśli jest wcześniejsza z innych przyczyn niż wiek pracownika.
ZATRUDNIENIE W WARUNKACH SZCZEGÓLNYCH – istotne przy ustaleniu daty emerytury, kiedy należy się prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia w warunkach szczególnych.